Google Adsense vergi, reklam geliri vergilendirilmesi

Google Adsense vergi, internet kazancının vergisi. Google Adsense reklam geliri için vergi ödemek gerekli mi? Google reklam geliri için vergi ödenir mi?

Bildiğiniz gibi birkaç yıldır ülkemizde internet üzerinden kazançların vergilendirilmesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar arttı. Özellikle internet kullanıcılarının yakından takip ettiği domain satın alımlarında KDV’nin dahil edilmeye başlanması bunun en belirgin örneği oldu.

Google Adsense Reklam Geliri Vergilendirilmesi

Google Adsense reklam geliri üzerinden vergi ödenmeli mi? Bu konu üzerinde çok tartışma yapıldı. Aslında sorunun cevabı net ödenmeli fakat bunun şimdilere kadar Maliye tarafından da takip edilmediği de açık bir gerçekti. Son zamanlarda ise internet üzerinden reklam geliri elde edip, hesaplarına her ay düzenli bir şekilde ödeme alanlara Gelir İdaresi tarafından ya geriye dönük vergi cezası yöntemi, ya da davetiye gönderip konuyu anlatma ve uzlaşmaya çağırma yöntemiyle vergi tahsilatına gidilmeye başlandı. Şimdilerde yüksek rakamlı Google reklam gelirleri vergilendirme için mercek altına alınsa da bu rakamlar gün geçtikçe küçülecektir düşüncesindeyiz.

Google Reklam Geliri İçin Hangi Vergileri Öderim

Google reklam geliri bir taraftan Gelir veya Kurumlar vergisine tabi olduğu gibi, diğer taraftan Katma Değer vergisine tabidir. Google reklam gelirleri için düşük rakamlar için şahıs şirketi, rakamların aylık 10 bin liraları aşması durumunda Anonim veya Limited şirket açmak gerekebilir. Bu kararı eğer böyle bir gelire sahipseniz mali müşavirinize danışarak kolayca verebilirsiniz.

Adsense Reklam Geliri Vergilendirilmesi

Google internet reklam gelirinin vergilendirilmesi için en basit home ofis şahıs şirketi kurmanız yeterlidir. Bunun haricinde basit usul vergilendirme veya kira vergisi gibi yıllık vergi beyannamesi verme suretiyle vergilendirilmesi şu andaki vergi mevzuatıyla mümkün değildir. Zaten yıllık vergilendirme boyutuyla da ödenecek vergi daha yüksek çıkacaktır.

Home ofis şirket kurmanız halinde Google Adsense reklam gelirinin vergilendirilmesi yanında, internet üzerinden e-ticaret veya diğer işleriniz için bu şirketi kullanabilirsiniz.

Alttaki videoda Google reklam gelirinizin vergilendirilmesi için açacağınız home ofis şahıs şirketiyle ilgili örnek gider gelir çalışmasını bulabilirsiniz.

 

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 4 Ortalama: 4.8]

Google Adsense vergi, reklam geliri vergilendirilmesi” için 2 yorum

 • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  merhaba adsenseden annemin üzerine ödeme alıyorum. şirket açmak için neler gerekiyor. sizin yeriniz istanbulda ben size samsundan ulaşıyorum. bana yardımcı olabilirmisiniz. 0539 599 ****

  Yanıtla
  • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 20:50
   Permalink

   Rasim bey aranmış, gerekli bilgilendirme yapılmıştır. İlginize tekrar teşekkür ederiz…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat